Gumiabroncs útmutató
Mi a különbség a téli és a nyári gumi között?
Tudtad volna? Havas úton nyári gumival 50 km/h-val haladó jármű csak 43 m után áll meg. Téli gumikkal azonban mindössze 35 m-re van szükség a leálláshoz – ez 7 méterrel kevesebb. Mert 7°C alatti hőmérsékleten a nyári gumik már nem biztosítják a szükséges tapadást. A téli abroncsok viszont speciális gumikeverékkel és durvább és általában mélyebb futófelülettel rendelkeznek, ami a kiegészítő léceknek köszönhetően jobb tapadást biztosít.
Maradjon biztonságban egész évben a megfelelő gumiabroncsokkal A
statisztikák szerint télen hatszor nagyobb a balesetveszély, mint nyáron. Jó tudni: A biztosítók örömmel vallják, hogy egy baleset esetén részben ők is hibáztathatók, ha nem a törvényi előírásoknak megfelelő gumiabroncsokat szereltek fel. Mielőtt tehát beülne a járműbe, érdemes odafigyelni az uralkodó időjárási viszonyokra, és időben váltani téli gumikra.
Mennyire fontos a megfelelő guminyomás?
A jármű összsúlyát nem csak a gumiabroncsok viselik, hanem mindenekelőtt a bennük lévő levegő. Ha a gumiabroncsok nyomása túl alacsony, a biztonsági kockázat minden utazással nő:
A jármű fékútja szükségtelenül meghosszabbodik.
A túlzott melegítés növeli a gumiabroncs sérülésének kockázatát.
Az üzemanyag-fogyasztás a nagyobb gördülési ellenállás miatt nő.
Hogyan kell megfelelően tisztítani a gumikat?
Általában nagy nyomáson tisztítja járművét? Jobb, ha szánunk erre egy kis időt. Az óvatosság különösen fontos, ha a gumiabroncsokat nagynyomású sugárral tisztítja. Végül egy kis távolságból egy pontra irányított felforrósított vízsugár jelentős károkat okozhat. Az ütközés hatására a gumiabroncs anyagában a hőmérséklet megemelkedik, a gumi kis buborékokat képez, így veszít erejéből. Következmények: Nagy terhelés vagy nagy sebesség esetén az abroncs hirtelen szétrepedhet.
A gumiabroncsok tisztítása során ügyeljen erre:
Tartson legalább 20 cm távolságot a lándzsa hegye és az abroncs között.
Ha lehetséges, dolgozzon szélessugaras fúvókával.
Még makacs szennyeződés esetén is ne csak egy pontra irányítsa a fúvókát, hanem folyamatosan mozgassa előre-hátra a fúvókát.
Mikor kell gumit cserélni?
A gumiabroncsok cseréjénél három tényezőt kell figyelembe venni: az életkort, a profilmélységet és az esetleges sérüléseket. Ezen kívül törvényileg előírt minimális profilmélység 1,6 mm. Javaslatunk: cserélje le a nyári gumikat legkésőbb 3 mm-es profilmélységűre, a téli gumikat pedig legkésőbb 4 mm-es profilmélységűre. Ha a gumiabroncsok 10 évnél régebbiek, azokat is ki kell cserélni – még akkor is, ha a futófelület még elég mély. Könnyen meghatározhatja életkorát a nyomtatott DOT szám (négy számjegy) segítségével. Az utolsó két számjegy a gyártás évét, az első két szám pedig a gyártás hetét jelöli.
Tippünk a helyes ellenőrzéshez:
Helyezzen egy 2 eurós érmét (nyári guminál 1 eurós érmét) a legkisebb futófelületmélységű horonyba. Ha a csillaggyűrű már nem látható, a gumiabroncs futófelülete még rendben van.
Hogyan történik a gumiabroncsok helyes tárolása?
Minden télen ugyanaz – mit tegyünk a nyári gumikkal? Egyszerűen tároltassa gumiabroncsait szakszerűen. Kérjük, érdeklődjön univerzális gumiszervizünkről. Ha inkább otthon szeretné tárolni komplett kerekeit vagy gumiabroncsait, tartsa be a következő alapvető szabályokat:
Ideális esetben a gumiabroncsokat száraz, sötét, hűvös és mérsékelten szellőző helyen kell tárolni.
A komplett kerekek lógva, peremfákon vagy fekve tárolhatók.
A felni nélküli gumikat mindig függőlegesen tároljuk.
Tudjon meg többet gumiszervizünkről.